گمرک بندرعباس

گمرک بندرعباس

تاریخچه مربوط به  گمرک بندرعباس:

بندرعباس باحدود 9 متراژ سطح دریا قرارداشته و این بندربزرگ با مرکزیت استان هرمزگان بوده ودر سال 934 هجری قمری با نام بندرجمرون خوانده می‌شد و توسط پرتقالی ها درسال 1514 تسخیر و با نام گامبرون خوانده می‌شد و توسط شاه عباس مجدداً تسخیر و توسط ایشان به نام بندرعباس نامیده شد.

گمرک بندرعباس از زمان‌های قدیم (اسکندر) موجودیت پیدا کرد، در دوران اشکانیان دفاتری از مرزهای ایران بوده که کارهای أخذ حقوق و عوارض گمرکی را تحت عنوان مختلف دریافت می‌کردند .گمرک بندرعباس پس از اجرای سیاست‌های تجارت ، اجرائی گردید که در حال حاضر دارای اهمیت خاصی می‌باشد.

گمرک شهید رجائی بندرعباس در حال حاضر یکی از مهم‌ترین بنادر ایران می‌باشد .این گمرک دارای ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه با حجم زیاد (100میلیون تن) که به تنهایی بالغ بر 60درصد صادرات و واردات و همچنین ترانزیت را بر عهده دارد.

گمرک بندرعباس از فاصله حدود  23 کیلومتری از غرب بندرعباس واقع گردیده و دارای 4700 هکتار وسعت و پذیرش کالای فله و کانتینری می‌باشد همچنین گمرک بندرعباس در سال 1376 با تصویب هیئت وزیران به "منطقه  ویژه اقتصادی " تبدیل گردید.

گمرک شهید رجائی بندرعباس، دارای دو گمرک به نام‌های " شهید رجائی و شهید باهنر"  می باشد. کلیه بازرگانان و تجار کالاهای وارداتی خود را از این طریق وارد گمرک نموده و توسط ترخیص کار از گمرک بندرعباس خروج می‌نمایند.

شرکت ترخیص بندرعباس با عنوان حق العمل کار رسمی  گمرک و ترخیص کار بندرعباس از گمرک شهید رجائی انواع کالا‌ها را از این گمرک بزرگ کشور ترخیص و تحویل صاحب کالا می‌نماید.

ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی از گمرک بندرعباس برای کالا‌‍‌هایی فاسد شدنی ، در کم‌ترین زمان با توجه به شرایط آب و هوائی گرم و مرطوب که تأخیر در این امور باعث خسارت و فاسد شدن کالا میشود انجام می گردد .

دو گمرک شهید رجائی و با‌هنر از فعالترین گمرکات ایران ، زیر نظر گمرک بندرعباس وگمرک جمهوری اسلامی ایران بوده که پس از انجام فرآیند ترخیص ، صادرات و واردات و ترانزیت کالا ، پس از بازرسی از گمرک بندرعباس ترخیص می‌گردد.

یکی از ویژگی‌هایی مهم گمرک بندر عباس، موقعیت استراتژیک و جغرافیایی آن است که در نزدیکی خلیج فارس و تنگه هرمز می باشد .در سال 1394 بیش از 5/2 میلیون تن کالا و معادل 30 درصد کل واردات کالا توسط بندر شهید رجائی ترخیص و تحویل بازرگا‌نان شده است به این دلیل پارسا ترخیص سپهر به عنوان ترخیص کالا از گمرک بندرعباس با استقرار پرسنل بومی خود در گمرک بندرعباس اقدام به ترخیص کالا و ارائه خدمات و مشاوره بازرگانی به واردکنندگان و صادرکنندگان کالا نموده است.

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

شما می توانید همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما اقدام کنید    ۳۳۴۴۶۲۶۰ ۰۷۶